Fragment tekstu z "Tablicy Informacyjnej" , która będzie postawiona przy Kościele parafialnym .
Krzyż milenijny położony na górze Brześcina . Został postawiony z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa , wyboru na papieża Polaka i odzyskania wolności. Najłatwiej można do niego dojśc drogą osiedlowa od kościoła na wschód.
PYZÓWKA leży w małej kotlinie podgórskiej, w obszarze źródeł potoku Obrocznej, u stóp niewysokiego grzbietu górskiego Janiłówki i Trubacza. Lasy porastające wzniesienia górskie osłaniają ją od wiatrów północnych, a południowa ekspozycja terenu zapewnia znakomite nasłonecznienie. Dzięki temu panuje tu łagodniejszy niż na otaczających terenach mikroklimat.
Walory naturalne środowiska przyrodniczego sprzyjają turystyce i wypoczynkowi. Od północy Pyzówki rozciąga się niezbyt wysoki grzbiet pogórzy z kulminacjami Janiłówki (817 m n.p.m.), Trubacza (803 m n.p.m.) i Bucznika (Bieskid - 816 m n.p.m.). Sama wieś leży na wysokości 700-750 m n.p.m, przy trzech głównych ulicach, które zbiegają się przy małym placyku, gdzie stoi kaplica i inne budynki użyteczności wiejskiej. Zabudowę tworzą małe osiedla, które noszą nazwy: Kowole, Lalikówka, Zagroda, Drągówka, Sołtystwo, Knapówka, Pasternik. Najwyżej położone domy wznoszą się na stoku Janiłówki, na osiedlach Grapa i Rabice. Lasy świerkowe w rejonie Trubacza noszą nazwy: Okrąg, Bieskid, Bucznik. Za granicą morawczyńską jest las Trąbówka i Do Młak, a za granicą z Laskiem las Mazurka. Nad wsią od strony południowo-wschodniej wznosi się Brześcina
Powstanie wsi wiąże się z rokiem 1606. Wcześniej był tu folwark zwany Szreniawa, który dał początek dzisiejszej wsi. Pyzówkę założył Jan Pieniążek, dzierżawca starostwa nowotarskiego, który w roku 1596 otrzymał od króla przywilej zakładania osad w starostwie. Według lustracji z roku 1638 było tu sołtystwo, trzynastu zarębników płacących podatek po 10 złotych, oraz zagrodnicy płacący po 2 złote i dający przędzę po 3 łokcie, a także składający daninę ze słomy. Zarębnicy odrabiali po 12 dni w roku pańszczyzny, a zagrodnicy po 6 dni w roku. Folwark ten został zlikwidowany w połowie wieku XVIII, ziemię rozparcelowano i rozdano chłopom. We wsi było wówczas 14 ról i sołtystwo, o czym do dziś świadczy nazwa roli Sołtystwo w środku wsi. Sołtystwem władali wtedy Jan i Regina Czerwińscy, cieszący się opinią uczciwych ludzi, którzy otrzymali przywilej własności od króla Augusta III w roku 1750. W okresie zaborów Pyzówka wchodziła w skład cesarskich dóbr kameralnych. W ramach sekcji klikuszowskiej obejmującej wsie: Niwa, Obidowa, Klikuszowa, Lasek, Morawczyna, Pyzówka, Pieniążkowice, Dział, Załuczne i Długopole — wieś sprzedano w 1819 r. Sebastianowi Stadnickiemu. Ponownie założono folwark w Pyzówce, w którym chłopi odrabiali pańszczyznę.
Od początku Pyzówka należała do parafii św. Marcina w Klikuszowej, dopiero zaś od lat osiemdziesiątych XX w. po wybudowaniu kościoła stała się wsią parafialną. Tradycje miejscowości turystycznej sięgają początków lat sześćdziesiątych XX wieku. Był to też czas dynamicznego rozwoju miejscowości za sprawą lokalnych działaczy, a zwłaszcza Jana Roli . Pierwszą inwestycją , którą podjęto było wybudowanie w 1954r. w stylu góralskim budynku przystanku kolejowego PKP. Potem były następne inwestycje : w 1955r powstaje 4km drogi do Klikuszowej , w latach 1956-57 wybudowano Dom Ludowy(obecnie Dom Wiejski" Modrzew"), w 1957 rozpoczęto przebudowę drogi w kierunku Pyzówka -Nowy Targ przez Ludźmierz , w latach 1958-59 przeprowadzono elektryfikację wsi , a w latach 1964-65 wzniesiono budynek szkoły i inne wykonane w czynie społecznym. W latach dynamicznego rozwoju wieś Pyzówka była częstym tematem na stronach wielu gazet i czasopism.
wzdłuż grzbietów pasma pogórskiego Pyzówki przebiega szlak turystyczny z Klikuszowej przez Żeleźnicę na Babią Górę. Ścieżki spacerowe prowadzące w kierunku najwyższych wzniesień Przysłopu, Janiłówki i okolicznych lasów, z malowniczymi widokami panoramy Tatr i Podhala, stwarzają wyjątkowe warunki do odpoczynku i turystyki pieszej.
Poniżej przedstawiono interesujace obiekty sakralne i te zwiazane z kultura materialną:
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela . Jest światynią jednonawową z wieżą ułożoną niesymetrycznie , nakrytą spiczastym hełmem . Wokół kościoła znajduja się kapliczki Stacji Męki Pańskiej z interesujacymi płaskorzeźbami wykonanymi w drewnie. Na placu kościelnym znajduja się ponadto kamienna grota Matki Bożej oraz ponik Jana Pawłą II .
Kaplica z końca XIX w centrum wsi. Kaplica służyła do odprawiania Mszy Św. we wsi zanim został wybudowany kościół parafialny. Przy kaplicy znajduje się tablica upamiętniajaca pobyt papieża Jana Pawła II w Pyzówce w czasie udzielania sakramentu bierzmowania.
Krzyż milenijny położony na górze Brześcina . Został postawiony z okazji dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa , wyboru na papieża Polaka i odzyskania wolności. Najłatwiej można do niego dojśc droga osiedlowa od kościoła na wschód.
Dom góralski -ul. Turystyczna 40. Dwuizbowy dom z bali z sienią i gankiem w środku , wybudowany przed II wojną światową.
Dom góralski -ul. Turystyczna 47. Dwuizbowy dom z bali z sienią i gankiem w środku , wybudowany w latach pięćdziesiatych XX w.
Stary spichlerz nad piwnicą - ul. Turystyczna 65 . Ściany spichlerza z okraglaków w zrąb , pokrycie z blachy , wybudowany na początku XX w.
Pozostałości fundamentów po młynie wodnym z końca XIXw – dojście od kościoła na południe w kierunku lasu Trąbówka.
Punkt widokowy na górze Brześcina- dojście od kościoła na wschód zajmuje około 10 minut.